Інститут релігії і суспільства УКУ провів у Запоріжжі цикл семінарів про Митрополита Андрея Шептицького

Інститут релігії та суспільства УКУ провів у Запоріжжі цикл семінарів, під час яких студенти, релігійники та місцева громадськість мали змогу ознайомитися із постаттю Митрополита Андрея Шептицького як орієнтиру, з якого можна черпати відповіді на виклики сучасності.

1

Семінари під назвою «Митрополит Андрей Шептицький: цінності, погляди, діяльність» відбувалися протягом трьох днів – з 10 до 13 березня у трьох університетах – Запорізький національний університет, Класичний приватний університет, Запорізький національно-технічний університет. Також побували в релігійних спільнотах: у Товаристві польської культури в Римо-католицькому соборі Бога Отця Милостивого, Греко-католицький храм Святого Архистратига Михаїла, а також у Єврейській організації “Єврейський общинний центр “Мазаль Тов”. Серед лекторів: Ігор Медвідь – історик, керівник проектів і програм ІРС УКУ, Ірина Гнідик – історик, к-т і.н., випускниця ЛНУ ім. І. Франка, Юрій Скіра – історик, випускник магістерської програми Інституту екуменічних студій УКУ, аспірант НУ «Львівська Політехніка», Назарій Петрів – богослов, аспірант УКУ.

Під час семінарів запорізькі студенти дізналися про формування митрополита Андрея Шептицького, його діяльність і значення, пастирські послання та духовні настанови, а також про порятунок євреїв під час Голокосту на території Львівської архієпархії УГКЦ.

3

Митрополит Андрей є дуже добрим прикладом саме тих героїв, яких молоде покоління потребує, — героїв ефективної модернізації, зазначив у своїй лекції керівник проектів і програм ІРС Ігор Медвідь. «Шептицький розумів одну важливу річ, розуміння якої часом бракує церковним діячам: якщо Церква хоче розвиватися й розширюватися, вона має реагувати на виклики сучасності, а не ховатися і вдавати, що нічого не відбувається, – розповів історик. – В церковному житті Шептицький зробив низку реформаційних заходів, які мали на меті покращити освітній рівень духовенства і мирян, переосмислити соціальну роль Церкви, розвинути монаші згромадження та мирянські рухи. В суспільно-політичному житті він намагався відмежувати священиків від безпосереднього анґажування в політичні справи, натомість скеровуючи її в розвиток громадянського суспільства: банки й кооперативи, стипендії для навчання здібної молоді, шпиталі, сиротинці та доброчинна діяльність, підтримка культурно-мистецького життя. Митрополит Шептицький є добрим прикладом, як треба ефективно працювати над змінами».

Історик Юрій Скіра нагадав, що саме завдяки ініціативі митрополита священство УГКЦ протягом Другої світової війни врятувало близько 2 000 єврейських дітей: «Шептицький у своїх пастирських посланнях закликав мешканців Галичини зберігати людяність, не влаштовувати погроми, які проворкували фашисти. Він написав лист до тодішнього Папи Римського Пія ХІІ, привертаючи його увагу до страшного становища євреїв на галицьких землях. Також він звернувся з листом до Генріха Гіммлера, і лише знаменитість Андрея Шептицького вберегла його від арешту».

Під час лекції «Отець Омелян Ковч: бачу Бога, який однаковий для всіх» історик Ірина Гнідик розповіла, що у Перемишлянах порятунком євреїв також переймався о. Омелян Ковч, який в результаті потрапив до концтабору «Майданек» і там надавав духовну опіку в’язням незалежно від їхньої релігійної та конфесійної приналежності.

Аспірант УКУ Назарій Петрів виступає в Товаристві польської культури ім. св. Івана Іавла ІІ

Як зазначають організатори поїздки, окрім семінарів, просвітницьку роботу їм вдалося провести і в ефірі регіональних медіа – програмі «Знак запитання», «ЯйЦе». До того ж вони долучилися до волонтерської діяльності. Спільно з сестрами василіанського чину та парафіянами греко-католицького храму в суботу ліпили вареники для поранених бійців АТО, що лежать в запорізьких шпиталях. Спільними зусиллями за кілька годин наліпили і зварили 1280 вареників. Після волонтерської акції, лектори завітали до мусульманського центру.

Джерело: http://ucu.edu.ua/news/31952/