«Ваша жертва не буде забута», – ректор УКУ о. Богдан Прах до учасників форуму дисидентів

Екуменічною молитвою в УКУ розпочався дводенний форум дисидентів. 150 політв’язнів з  родинами приїхали з понад десяти країн світу, щоб обговорити здобутки, втрати та виклики Гельсинського руху за права людини. Чому в наш час боротьба за права людини – це актуальна і потрібна діяльність, якої так не вистачає сучасному світу.

DSC_0423

Мирослав Маринович нагадав на відкритті форуму, що дисиденти, політичні в’язні – це передусім люди, які постійно боролися і боряться проти зла. Зло набирає різні форми, колись це була ідеологія комунізму, яка відображалася у всій силі Радянського Союзу. Зникла радянська система, але це не означає, що у сучасному світі немає зла. Воно набирає найрізноманітніших форм: не менше людей страждає, не меншій кількості потрібна допомога. Свобода людини – це не те, що досягається на один раз, за неї потрібно постійно боротися.

Він наголосив, що хотів побачити тих людей, з якими разом ділив «гостинність» пересильних тюрм та тих, про страждання яких чув від своїх товаришів. Мирослав Маринович вважає, що обмін думок між колишніми політв’язнями, які здобули досвід життя у незалежних державах, збагатить Гельсинський рух за права людини. Тому що, як неодноразово наголосили учасники форуму, цей рух занепадає і перебуває в глибокій ідеологічній кризі.

Владика Борис Ґудзяк підкреслив, що приклад дисидентів, людей, які обрали мирний і законний спосіб боротьби проти системи зла, всемогутнього Радянського Союзу, є свідченням, що добро завжди перемагає. Вони надихали їх – студентів Гарварду: «Коли заарештували Мирослава Мариновича та Миколу Матусевича, студенти створили маленький концентраційний табір, щоб показати усю безглуздість цього арешту та суворість покарання за ті права, які, фактично, були ґарантовані конституцією».

DSC_0453

Отець Богдан Прах, ректор УКУ також наголосив, що жертовність, з якою політичні в’язні терпіли свої покарання, надихала його. Він хоче, щоб цим досвідом перейнявся кожен студент, який навчається в УКУ. «Ваша жертва не буде забута, – зазначив отець Богдан. – Ми зробимо все, щоби кожен студент знав  про Вас та розумів значення Вашої боротьби, адже Ваша впертість, постава, незламність повинні надихати молодь. Радію, що ви зібралися в стінах УКУ. Радію, що молодь гуртується навколо вас».

Директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович  розповів про те, як склалося життя дисидентів після повернення із заслання: хтось пішов у політику, як Левко Лук’яненко, частина викладала в школах і університетах, хтось став публічним, хтось залишився в тіні, але кожен залишився вірний своїм принципам. На думку Володимира В’ятровича, ідея незалежності України також народилася в середовищі дисидентів і хтозна, чи б відбулася без їхньої праці. Адже ідея, що свобода людини – це також і свобода народу, до сьогодні є частиною сутності Гельсинського руху.

Нагадаємо, що другий день форуму дисидентів присвячений виключно обговоренню кримського питання.

З програмою другого дня можете ознайомитися тут.